Jakými potravinami a příkrmy začít?

foto: deni_photo_design
Doba čtení: 3 minuty

Bude už brzy vašemu drobečkovi  5 měsíců? Pokud ano, tak vaším úkolem nyní je: ukázat vašemu dítku úplně novou paletu chutí a textur. Nebojte, nemusíte se stát špiónem nebo super hrdinou, nabízíme vám několik dobrých rad se kterými si úplně vystačíte!

Kdy je vhodné začít nabízet dítěti ovoce a zeleninu?

Ještě včera jste surfovali na mléčné dráze. Vaše miminko jste kojili nebo ho krmili mlékem z kojenecké láhve. Bylo to snadné. Ve 4 měsících se však váš malý budulínek začne proměňovat… Jeho organismus je již připraven začít zažívat nová gastronomická dobrodružství: jednoduše řečeno, jeho trávicí systém je nyní schopen strávit i jiné potraviny než je pouze mléko. A teď pozor nastává velká změna. I když nepředbíhejme událostem a mějme na stále mysli, že do 6 měsíců zůstává hlavním zdrojem dítěte mléko*. A teď si asi říkáte: „Super.... A co mám tedy mému děťátku nabídnout?‘’

 

Jaké druhy zeleniny zpočátku zařadit do jídelníčku?

Vnímat, osahat si, ucítit, ochutnávat…  Od ukončených 4 měsíců má vaše dítě zájem objevovat nové, jemu zatím neznámé chutě a textury. Se zařazováním nových chutí začneme postupně! (Recepty jako Cuketové rizoto s kozím sýrem nebo Batáty s pečeným vepřovým masem necháme raději na později! Buďte trpěliví, dostaneme se k nim!). Vždy vám však doporučujeme, abyste se poradili s vaším pediatrem, kdy je vhodné s příkrmy začít.

Poté si počkejte na vhodnou chvíli (vyhněte se periodě, při které se klubou zoubky!) a doma při obědě dejte vašemu dítku ochutnat jeho první zeleninové pyré.

Tip: Domácí pyré mixujte a poté ještě pasírujte přes sítko, aby mělo co nejjemnější texturu. Vyberte jemnější druhy zeleniny a hlavně je dítěti nabízejte odděleně. Cílem je objevit a rozlišit chuť každého druhu zeleniny zvlášť!

Pokud nemáte zrovna čas nazbyt nebo cestujete, využijte naše pyré zabalené v kapsičce, její obal je pevný a v žádné tašce se nemá šanci tak rozbít. Navíc příkrmy z kapsičky byly sterilovány kratší dobu než příkrmy ve skle, a proto si uchovaly více živin. Na výběr je ze dvou druhů:

Jakým způsobem postupovat?

Vyzbrojte se lžičkou (nejlépe pružnější, přizpůsobenou věku dítěte) vaším lákavým zeleninovým pokrmem a pozorujte výraz vašeho dítěte.

Varianta 1: dítko otevírá ústa (už to je výhra), ochutnává příkrm, polyká (nevyplivuje: výhra č.2) a odměňuje vás velkým úsměvem. Předem vás však upozorňujeme, že ne vždy je to takhle snadné i když bychom vám to samozřejmě přáli!

Varianta 2: dítko dělá různé grimasy, které jasně znamenají : „NÉ, DĚKUJI.“ V tom případě se snažte zachovat klid a úsměv na rtech. Zeleninovou kašičku schovejte, pokud jste použili kapsičku s našim pyré zašroubujte ji a nechte na později, klidně na druhý den. Po tom, co vychladne ji schovejte do lednice.

Mějte na vědomí, že čím častěji nabídnete dítěti stejný druh zeleniny, tím víc máte šancí, že si na ně zvykne a začne je mít rádo. Takže i když to nevypadá moc nadějně, nabízejte zeleninu dítěti znovu a znovu (klidně 8-10krát). Nebojte, dítko na vás nebude naštvané! A co se týče porce, nechte to na něm, možná si pro začátek dá 1-2 lžičky, možná bude chtít víc.

Jaké druhy ovoce začít zařazovat po zelenině ?

Dva týdny po zařazení zeleniny začneme dítěti podávat ovoce! Jako moučník nebo svačinku k jeho obvyklé porci mléka. Pyré připravujeme obdobně jako zeleninové, z povařeného ovoce a vždy vaříme a nabízíme pouze jeden druh. Doporučujeme nepřidávat systematicky jablka.

V Good Goût pro vás máme na výběr kapsičky s pouze jedním druhem ovoce, což je skvělé pro objevování pravých chutí:

Mango, Banán, Hruška, Jablko, Švestka

Takže vy i vaše dítě budete mít velký výběr. Důležité je nechat dítě ochutnávat různé druhy a nevzdávat se při prvních nezdarech. To, že se vám přijde švestka kyselá a milujete mango ještě neznamená, že vaše dítě bude mít stejný názor (i když to nemusí být snadné, je potřeba přijmout fakt, že vaše dítko může mít rozdílné chutě a svou vlastní osobnost!). V každém případě se to snažte brát pozitivně, vždyť jsou to jeho první gurmánské zážitky v životě.

Poznámka: Na konci prvního měsíce, ve kterém jste začali s příkrmy sní vaše dítě v poledne zhruba 100 g zeleniny a ke svačině 90 g ovoce. Každé dítě je jiné a vyžaduje větší nebo menší dávky, vždy je tak dobré se poradit s pediatrem vašeho dítěte. *Minimální spotřeba je 500-700 ml denně.

 

 

 

Poslední články a recepty

Zásady ochrany soukromí
Tomáš Humhal
Top align-leftangle-rightangle-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram